T3 و T4 برای کاهش وزن یا بدنسازی

T3 و T4 برای کاهش وزن یا بدنسازی

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که چگونه برخی از بدنسازان و مدل های تناسب اندام می توانند در عرض چند هفته یا چند ماه قبل از مسابقه یا عکاسی خود به سرعت وزن خود را کاهش دهند؟

در حالی که رژیم‌های غذایی سخت همراه با تمرینات شدید، عوامل اولیه‌ای هستند که به این روند کمک می‌کنند، بسیاری از ورزشکاران نخبه استفاده از ترکیبات خاصی را انتخاب می‌کنند که روند کاهش وزن را تسریع می‌کنند تا بتوانند وزن خود را برای مسابقه ایجاد کنند یا به اندازه کافی چربی بدن خود را در صحنه از دست بدهند. ظاهر.

یکی از قوی ترین ابزارهای موجود برای افزایش چربی سوزی، T3 است که بیشتر به نام Cytomel شناخته می شود.

در این مقاله، بینش بیشتری در مورد هورمون‌های تیروئید فعال T3 و T4 ارائه خواهیم کرد و در مورد اینکه چرا بدنسازان از این هورمون‌ها در طول آمادگی مسابقه استفاده می‌کنند، بحث خواهیم کرد.

ما همچنین عوارض جانبی اصلی مرتبط با استفاده از آنها را بررسی خواهیم کرد و نگاهی عمیق به نحوه بازگرداندن تولید هورمون تیروئید طبیعی بدنسازان پس از آماده سازی ارائه خواهیم داد.

اطلاعات ارائه شده در این مقاله فقط برای مقاصد اطلاعاتی عمومی است.

ما استفاده از استروئیدها یا ترکیبات غیرقانونی را برای افزایش عملکرد و کاهش وزن توصیه یا تایید نمی کنیم.

خوراکی های کلیدی

  • T3 و T4 هورمون های تیروئیدی فعال بیولوژیکی هستند که با هم در تنظیم متابولیسم کار می کنند.
  • برخی از بدنسازان و مدل های تناسب اندام از فرم های مصنوعی ترکیبی T3، T4 یا T3:T4 استفاده می کنند تا به سرعت چربی بدن را قبل از مسابقه یا عکاسی کاهش دهند.
  • برخی از عوارض جانبی بالقوه استفاده از T3 و T4 شامل افزایش ضربان قلب، تعریق بیش از حد، اختلالات خواب و کاهش توده بدون چربی است.
  • T3 ممکن است به تنهایی یا در ترکیب با T4 مصرف شود.

T3 در مقابل T4

غده تیروئید در سمت قاعده گردن قرار دارد و بر طیف گسترده ای از فرآیندهای بدن از جمله رشد مغز، عملکرد قلب و عملکرد گوارشی تأثیر می گذارد.

هورمون های فعال بیولوژیکی T3 و T4 را تولید می کند که نقش مهمی در تنظیم متابولیسم دارند.

T4 (تیروکسین) در مقادیر بالاتر از T3 (تری یدوتیرونین) تولید می شود و به عنوان یک پیش ساز T3 عمل می کند.

حدود 40 درصد از T4 در بدن از طریق فرآیند حذف یک گروه ید از حلقه بیرونی آن (دید زدایی) به T3 تبدیل می شود.

پس از تبدیل، سلول های بدن از T3 برای رساندن اکسیژن و تولید انرژی در بافت ها و غدد مختلف بدن استفاده می کنند.

غده تیروئید 20 درصد از کل T3 بدن را تولید می کند در حالی که 80 درصد باقیمانده در خارج از غده تیروئید در سایر بافت ها ایجاد می شود.

اکثر افراد روزانه بین 10-22 میکروگرم T3 و 94-110 میکروگرم T4 ترشح می کنند.

کم کاری تیروئید در مقابل پرکاری تیروئید

برخی از افراد ممکن است تحت تأثیر شرایط تیروئید از جمله کم کاری تیروئید یا پرکاری تیروئید قرار بگیرند.

در بیشتر موارد، این شرایط ناشی از بیماری‌های خودایمنی است، اما ممکن است به شدت تحت تأثیر کمبودهای رژیم غذایی، جراحی‌ها یا استفاده از برخی داروها قرار گیرند.

کم کاری تیروئید وضعیتی است که در آن تیروئید کم کار است و مقادیر کافی هورمون تیروئید تولید نمی کند.

اکثر افرادی که برای کم کاری تیروئید آزمایش می شوند سطوح پایین T3 آزاد و T4 آزاد را نشان می دهند در حالی که سطوح TSH (هورمون محرک تیروئید) آنها بالا است یا خارج از محدوده مرجع بهینه آزمایش می شوند.

در مقابل، پرکاری تیروئید وضعیتی است که در آن تیروئید بیش از حد فعال است و مقادیر بیش از حد T4 (تیروکسین) تولید می کند.

افرادی که برای پرکاری تیروئید آزمایش می کنند، معمولاً سطوح بسیار پایین TSH دارند در حالی که سطح T3 آزاد و T4 آزاد آنها افزایش می یابد.

سیتومل و سینتروید

افرادی که تحت تأثیر یکی از شرایط تیروئید فوق قرار دارند، معمولاً برای دستیابی به عملکرد مناسب تیروئید باید دارو مصرف کنند.

افراد مبتلا به کم کاری تیروئید معمولا سینتروید (T4 مصنوعی)، سیتومل (T3 مصنوعی) یا داروهای ترکیبی تیروئید که حاوی T3 و T4 مصنوعی هستند مصرف می کنند.

سینتروید یا لووتیروکسین توسط اکثر پزشکان برای درمان کم کاری تیروئید تجویز می شود زیرا رویکرد ملایم تری را ارائه می دهد و منجر به عوارض جانبی کمتری می شود.

با این حال، سیتومل یا لیوتیرونین نیز ممکن است برای کم کاری تیروئید تجویز شود و شکل تهاجمی تری از درمان را ارائه می دهد.

برخی از پزشکان و متخصصان پزشکی تمایل دارند از استفاده از Cytomel اجتناب کنند زیرا T3 به ​​سرعت جذب می شود و ممکن است منجر به مسمومیت خفیف هورمون تیروئید در بیماران خاص شود.

از سوی دیگر، استفاده از داروهای ترکیبی تیروئید در چند سال اخیر رو به افزایش بوده است و توسط بسیاری از متخصصان پزشکی به عنوان یک راه حل امیدوارکننده برای مدیریت هورمون تیروئید تلقی می شود.

پزشکان در آمریکای شمالی متوجه افزایش نارضایتی بیماران از استفاده از تک درمانی (یعنی فقط لووتیروکسین مصنوعی) شده اند و تقریباً 1/3 از پزشکان در ایالات متحده درمان را به شکل درمان ترکیبی T3:T4 ارائه می دهند.

در واقع، یک مطالعه اخیر نشان داد که 23 بیمار که به استفاده از درمان ترکیبی نسبت به تک درمانی روی آوردند، بهبودهای عمده ای در کیفیت زندگی و عملکرد شناختی نشان دادند.

کاهش وزن سیتومل

با توجه به ماهیت تهاجمی تر Cytomel در مقایسه با Synthroid، بسیاری از بدنسازان از آن به عنوان ابزاری برای کاهش وزن سریع استفاده می کنند تا عملکرد خود را افزایش دهند، وزن ایجاد کنند یا چربی های لازم بدن را برای به دست آوردن اندام مورد نظر خود از بین ببرند.

افرادی که تحت تأثیر کم کاری تیروئید نیستند، ممکن است T3 مصنوعی را در بازار سیاه یا با خرید آن از وب سایت هایی که ترکیبات تحقیقاتی مانند پپتیدها، SARM ها و موارد مشابه را می فروشند، بدست آورند.

این ورزشکاران ممکن است T3 را به شکل سیتومل خریداری کنند یا ممکن است آن را به صورت مایع، کپسول یا قرص عمومی پیدا کنند.

دوز T3 بدنسازی

ورزشکاران معمولاً بین 25 تا 50 میکروگرم به طور متوسط ​​در طول 8 هفته می دوند تا کاهش چربی را افزایش دهند.

در صورت استفاده از قرص یا شکل مایع، رقبا معمولاً دوز خود را از 12.5 میکروگرم شروع می کنند و سپس به تدریج دوز روزانه خود را 12.5 میکروگرم هر 3 روز افزایش می دهند تا زمانی که به 50 میکروگرم برسند.

آنها تا پایان مسابقه خود به دویدن 50 میکروگرم ادامه خواهند داد، با این حال، برخی از مربیان ممکن است به آرامی دوز مشتریان خود را چند هفته قبل از مسابقه کاهش دهند تا از دست دادن توده بدون چربی کاهش یابند یا از صاف شدن عضلات در روز نمایش جلوگیری کنند. .

پس از اتمام مسابقه، اکثر رقبا از پروتکل یکسانی برای کاهش وزن استفاده می کنند و دوز روزانه خود را 12.5 میکروگرم هر 3 روز کاهش می دهند و 3 روز پایانی چرخه T3 خود را با مجموع 12.5 میکروگرم اجرا می کنند.

کسانی که فرم کپسول را انتخاب می کنند ممکن است 25 میکروگرم را برای کل مدت استفاده کنند یا ممکن است بسته به غلظت هر کپسول از روش مخروطی مشابهی پیروی کنند.

در بیشتر موارد، دوز مناسب کپسول ها بسیار سخت است، به خصوص اگر حاوی مقادیر بالاتری از T3 مانند 50 میکروگرم در هر کپسول باشند.

شما اکثر بدنسازان یا مدل های تناسب اندام را نمی بینید که Synthroid یا ژنریک T4 را برای تقویت هیکل خود خریداری می کنند، زیرا T3 تقریبا 5 برابر قوی تر از T4 است و در شرایط عادی، بدن تنها تا 40٪ از T4 را به T3 تبدیل می کند.

دوز بدنسازی T4

اگر از ترکیب T3:T4 استفاده می کنید، بهتر است محصولی را خریداری کنید که دارای نسبت 1:2 باشد.

به عنوان مثال، برخی از رقبا از این ترکیب هورمون تیروئید به شکل مایع استفاده می کنند.

هر بطری معمولاً حاوی حدود 30 میلی‌لیتر است و هر میلی‌لیتر باید به ترتیب حاوی حدود 100 میکروگرم: 200 میکروگرم از T3 و T4 باشد.

با این حال، بهتر است از حد مجاز 50mcg:100mcg تجاوز نکنید، بنابراین رقبا معمولاً باید فقط زمانی که به اوج چرخه خود رسیدند حدود 0.5 میلی لیتر در روز استفاده کنند.

دوره های کات و چربی سوزی

به منظور افزایش بیشتر کاهش چربی، برخی از رقبا ممکن است ترکیبات اضافی را در طول چرخه T3 یا T3:T4 خود اضافه کنند.

در اینجا نگاهی اجمالی به 2 پشته محبوب مورد استفاده بدنسازان در هفته های پایانی آمادگی مسابقه برای آخرین فشار آورده شده است.

دوره پاکسازی سایتومل

کلنبوترول (کلن) همراه با T3 بسیار قدرتمند است و می تواند آتش را در رابطه با گرمازایی بیشتر کند.

از آنجایی که T3 معمولاً به 8 هفته استفاده محدود می شود، رقبا ممکن است در حدود 12-16 هفته از نمایشگاه خود استفاده از Clen را شروع کنند.

دوز اولیه معمولاً حدود 20 میکروگرم در روز است و باید هر 2 هفته یکبار 20 میکروگرم افزایش یابد تا به 120 میکروگرم برسد.

بهتر است قبل از ناشتا، کاردیو را صبح ها مصرف کنید زیرا باعث بهبود تنفس و انبساط عروق خونی می شود.

برخی از مربیان ممکن است توصیه کنند که ورزشکارانشان فقط به مدت 2 روز در 1 روز تعطیل از کلن استفاده کنند تا حداکثر اثربخشی را حفظ کنند و از خستگی آدرنال جلوگیری کنند که روند کاهش چربی را مختل می کند.

ترکیب کلن بوترول، یوهموبین و سایتومل

شاید یک پشته برش موثرتر برای کسانی که می توانند آن را مدیریت کنند، استفاده از clen، T3 و yohimbine باشد.

به طور کلی، رقبا فقط باید از 5 میلی گرم یوهیمبین قبل از تمرین یا قبل از تمرین هوازی ناشتا استفاده کنند و ممکن است در روزهای تعطیلی خود از یوهیمبین استفاده کنند.

مثالی از این که چگونه یک بدنساز ممکن است از clen و یوهیمبین با هم در T3 استفاده کند، این است که 2 روز روی clen و سپس 2 روز در یوهیمبین HCL جایگزین شود.

Clen باید به همان روشی که در چرخه T3-clen استفاده می‌شود، در حالی که یوهیمبین باید یک یا دو بار در روز قبل از تمرین مصرف شود و کاردیو ناشتا در دوزهای 5 میلی‌گرمی مصرف شود.

برخی از افراد ممکن است به یوهیمبین حساس باشند، بنابراین بهتر است قبل از امتحان کردن آن در طول آمادگی مسابقه، تحمل خود را نسبت به این مکمل آزمایش کنید.

عوارض سایتومل در بدنسازی

افرادی که در حال حاضر دچار اختلال تیروئید هستند، نباید از ترکیبات ترکیبی T3، T4، یا T3:T4 به تنهایی برای تسریع کاهش چربی استفاده کنند.

در عوض، آنها باید ابتدا با یک متخصص پزشکی مشورت کنند زیرا استفاده از ترکیبات خاص ممکن است وضعیت آنها را بدتر کند.

متأسفانه، بسیاری از ورزشکاران از T3 به ​​عنوان عصا برای کاهش چربی بدن استفاده می کنند و در عین حال رژیم و تمرین خود را در اولویت قرار نمی دهند.

این ممکن است خطر کاهش قابل توجه توده بدون چربی را افزایش دهد و در واقع ممکن است با ایجاد صاف به نظر رسیدن آنها روی صحنه، بر ظاهر رقیب تأثیر منفی بگذارد.

برخی دیگر از عوارض جانبی رایج استفاده از ترکیب T3 یا T3:T4 برای کاهش وزن عبارتند از:

  • ضربان قلب سریع (به ویژه در کسانی که بیش از 50 میکروگرم در روز استفاده می کنند)
  • افزایش تجزیه عضلات (چرا همه کار سخت خود را هدر دهید؟!)
  • کاهش حساسیت به انسولین (این خبر خوبی نیست، به خصوص برای کسانی که سعی می کنند به برنامه خود وارد شوند و بک آپ بگیرند)
  • تعریق زیاد (در مورد تعریق شبانه صحبت کنید!)
  • اختلال در شناخت و افزایش بی قراری (بدترین چیزی که وقتی قبلاً گرسنه هستید تجربه می کنید)

مدیریت طوفان تیروئید

اگر شما یکی از رقبای زیادی هستید که به اندازه کافی خوش شانس هستید که هنگام مصرف T3 طوفان تیروئید را تجربه کنید، از نزدیک می دانید که مدیریت موثر عوارض جانبی و یافتن تسکین شیرین چقدر می تواند دشوار باشد.

بسیاری از افراد تازه کار T3 ممکن است در چند روز اول استفاده از آن دچار حالت تهوع، تعریق بیش از حد، افزایش دما و بی قراری شوند.

اگر این اتفاق افتاد، دوز اولیه خود را 25 تا 50 درصد کاهش دهید و سپس در صورت امکان، کاهش تدریجی 3 روزه افزایش دوز خود را به میزان 12.5 میکروگرم دنبال کنید.

در صورت لزوم ممکن است دوز خود را با دوزهای کوچکتر افزایش دهید، اما به طور کلی 12.5 میکروگرم برای اکثر افراد مفید است.

این اغلب اتفاق می افتد زیرا بدن شما همچنان در حال تولید هورمون های تیروئید درون زا در حالی که هورمون های تیروئید مصنوعی اگزوژن را مصرف می کند، در نتیجه یک منبع اضافی از هورمون تیروئید در دسترس برای بدن ایجاد می کند.

معمولاً حداقل چند روز تا چند هفته طول می‌کشد تا بدن تولید هورمون‌های تیروئیدی خود را پس از شروع T3 متوقف کند، بنابراین برای اکثر افراد قابل قبول است که در 2 هفته اول چرخه T3 خود را با دوزهای پایین‌تر شروع کنند.

اگر طوفان تیروئید تا اوج چرخه T3 شما اتفاق نیفتد، ممکن است دوز بسیار بالایی داشته باشید (این حالت معمولاً اگر بیش از 50-75 میکروگرم در روز باشد رخ می دهد).

اگر نیاز به کاهش دوز خود در هر نقطه از چرخه دارید، مطمئن شوید که به آرامی دوز را کاهش دهید و حداقل 25 میکروگرم در روز را حفظ کنید تا بدن شما تولید T3 مشابهی را که قبل از مصرف هورمون های مصنوعی تیروئید انجام می داد حفظ کند.

Summary
T3 و T4 برای کاهش وزن یا بدنسازی
Article Name
T3 و T4 برای کاهش وزن یا بدنسازی
Description
غده تیروئید در سمت قاعده گردن قرار دارد و بر طیف گسترده ای از فرآیندهای بدن از جمله رشد مغز، عملکرد قلب و عملکرد گوارشی تأثیر می گذارد. هورمون های فعال بیولوژیکی T3 و T4 را تولید می کند که نقش مهمی در تنظیم متابولیسم دارند. T4 (تیروکسین) در مقادیر بالاتر از T3 (تری یدوتیرونین) تولید می شود و به عنوان یک پیش ساز T3 عمل می کند.
Author
Publisher Name
صدای کالا
Publisher Logo
دیدگاه ها 0

درباره این مطلب دیدگاهی ارسال کنید